naše kuchyně

Produkce z místních zahrad, luk a sadů, osvědčené staré receptury, tradiční sváteční pokrmy, lidová estetika….   To vše je inspirací pro naši tvorbu.

Přidejme staronové principy zdravého stravování, jako jsou klíčení, kvašení, kváskování a jiné. Naše kuchyně je fúzí výše zmiňovaného, hlavním kritériem je pro nás ale estetika a radost z tvorby.

Jednoduchost, čistota a častá rafinovanost lidových jídel, daná omezeným výběrem surovin je pro nás zdrojem kulinářské radosti, kterou bychom chtěli předat i vám. V jednoduchosti těchto jídel spatřujeme jejich sílu a krásu. 

Věříme, že nejen jazyk a žaludek zprostředkovávají požitek z jídla, ale že jsou to především oči, které nám přinášejí radost a slast, když vidíme krásně servírovaný pokrm.

Pečeme kváskové chleby, zdobené frgále a drobnější lidové pagáčky, domácí koláče a buchty, připravujeme syté, zdravé a barevné pomazánky, různě upravovaná bramborová těsta, placky, obilné kaše. Vaříme hutné polévky z tradičních surovin jako jsou brambory, zelí, pohanka, houby a jiné. Nebojíme se experimentovat, stejně tak jako předvést pokrmy v jejich původní podobě.

Začínáme v malém, ale nebojíme se jakýchkoliv nabídek, které se nám bude dařit po materiální stránce zajistit. Potkáte nás na různých jarmarcích, festivalech, kulturních či sportovních akcích lokálního významu 🙂

Naše kuchyně je tedy moderně pojatou lidovou gastronomií, která se rodila po dlouhá desetiletí zde na Valašsku, ale i jinde, a na kterou se v dnešní době zapomíná. Vaříme zejména z lokálních surovin, pokud to jde, vyhýbáme se chemii. Snažíme se o to, aby naše jídlo bylo zdravé a krásné. Soustředíme se zejména na studenou kuchyni, těžištěm naší tvorby je pečivo z kvásku, pomazánky, frgály a domácí buchty a koláče. Soustředíme se na stánkový prodej, který doplňujeme o bylinkové čaje a sirupy a také kvalitní kávu.

KDO JSME

MARIE

Jak se Marie, maminka tří dcer, dostala ke cateringu?

 Marii oslovily pedagožky z lesní školky, kterou její dcery navštěvovaly. Maruška „chytila příležitost za pačesy“, a i když zprvu měla jen laický přehled o tom, co je to zdravá strava, příprava pro školku její obzory nevídaně rozšířila. Marie pro školku doslova kouzlila a její fantasie byla v tomto směru snad nevyčerpatelná. Díky této její tvořivosti se lesní školce dostalo významného ocenění – stříbrného certifikátu programu Skutečně zdravá škola, což je komplexní program kvalitního a udržitelného školního stravování a vzdělávání o jídle.

Marie má za sebou letitou zkušenost s pečením frgálů, které taktéž neuniknou její tvořivosti – jak o nich prohlásil místní hudebník Honza Žamboch, jsou to „Jedlé obrazy na stěny vašich žaludků“ 🙂

Od frgálů a vegejídel pro děti je už jen krůček k něčemu, co nazýváme Okoštuj 🙂

EDITA

Edita si při koordinaci restaurace přičichla k organizování větších gastro akcí. Doma ale upřednostňovala něco jiného, než co samotná restaurace nabízela. Její zájem se točil spíše okolo vlastnoručně připravovaných chlebů a domácí gastrovýroby všeho druhu. Jako správná hospodyně a maminka dvou dcer se začala orientovat v moderních trendech zdravé gastronomie a své domácí výtvory mohla posléze uplatnit v doprovodném stánkovém občerstvení na hudebních akcích. Dosavadní zkušenosti, láska k tradicím, touha vařit a setkání s Maruščiným jídlem  ji přiměla k nápadu vlastního cateringu a stánkového prodeje, a tím je Okoštuj.
X